PENN Slammer Classic 260 Front Drag BB 5.1:1
74,99 €
% 99,99 € UVP** (25% gespart)
Filiale Mülheim-Kärlich
Wenige verfügbar
Filiale Frechen
Wenige verfügbar
Filiale Heidesheim
Wenige verfügbar
Produktnummer:
1601677
| Art.-Nr. | Modell | Schnurfassung | Gewicht | Übersetzung | Einzug/Um. | Bremskr. | Kugellager | Preis | Verfügbarkeit | Menge | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
148RL-25054 | 260 | 175m / 0.28mm | 359 g | 5.1 : 1 | 64 cm | 4.90 kg | 5 + 1 |
99,99 €
74,99 € |
Auf Lager |
|
|
148RL-25055 | 360 | 245m / 0.29mm | 373 g | 5.1 : 1 | 71 cm | 4.50 kg | 5 + 1 |
109,99 €
79,99 € |
Auf Lager |
|
|
148RL-25056 | 460 | 200m / 0.35mm | 547 g | 4.6 : 1 | 68 cm | 6.30 kg | 5 + 1 |
119,99 €
84,99 € |
Auf Lager |
|
|
148RL-25057 | 560 | 245m / 0.38mm | 577 g | 4.6 : 1 | 76 cm | 6.80 kg | 5 + 1 |
129,99 €
89,99 € |
Auf Lager |
|
|
148RL-25058 | 760 | 285m / 0.49mm | 762 g | 4.7 : 1 | 96 cm | 9.00 kg | 5 + 1 |
139,99 €
99,99 € |
Auf Lager |
|
Keine Varianten gefunden
Produktinformationen "PENN Slammer Classic 260 Front Drag BB 5.1:1"
The PENN Slammer Classic models are the successor of the incredibly well-known old-school PENN Slammer reels. Full metal body and focused on the best quality for price. This improved Retro model includes some significant changes to make the reels even better than the previous versions – HT-100 Carbon drag washers, improved bail and updated design to get the gearing fixed in a better way, improving overall performance.
- Full metal body and sideplates
- Machined and anodized aluminum spool
- Machine-cut alloy main gear
- Triple-supported and oversized stainless steel main shaft for uncompromising strength and alignment
- Oversized HT-100™ carbon drag washers provide the utmost in smooth stopping power under heavy loads
- 5+1 Shielded stainless steel ball bearings
- Techno-balanced™ rotor gives smooth retrieves
- Penn Leveline® wrap system
- Improved bail design for trouble-free line management
| Modell: | 025 |
|---|---|
| Modell / Variante: | 260 |
| Süß-, Salzwasser: | Salzwasser, Süßwasser |
| Zielfischgruppe: | Meeresfische, Raubfische |
| Zielfisch: | Barsch, Hecht, Zander |
| Angeltechnik: | Ansitzangeln, Pilken, Spinnfischen |
| Bremse: | Frontbremse |
| Herstellerfarbe: | Black Gold |
| Händigkeit: | Beidseitig, Linkshand, Rechtshand |
| Kugellager: | 6 |
| Gewicht / Einheit: | 359 g |
| Übersetzung: | 5.1 : 1 |
| Kugel-, Walzenlager: | 5 + 1 |
| Schnurfassung mono: | 175m / 0.28mm |
| Schnurfassung geflochten: | 265m / 0.23mm |
| Schnureinzug pro Umdrehung: | 64 cm |
| Bremskraft / Einheit: | 4.90 kg |
| Inhalt / Einheit: | 1 Stück |
Anmelden
Keine Bewertungen gefunden. Teilen Sie Ihre Erfahrungen mit anderen.
Verantwortlicher Wirtschaftsakteur
gem. EU-Produktsicherheitsverordnung (EU) 2023/988
Pure Fishing
65 Avenue Kleber
75116 Paris , FR
65 Avenue Kleber
75116 Paris , FR